ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

یکی از شاخه های عکاسی که در آن سادگی به عنوان بارزترین ویژگی آن در نظر گرفته می شود، عکاسی مینیمال می باشد. تمام شاخه های عکاسی می توانند در این نوع از عکاسی جای بگیرند. این به معنی ان است که ما در اصل در این نوع عکاسی تنها هدفمان به  کار گرفتن سبکی به نام "مینیمالیسم" می باشد. ما در تمامی شاخه های عکاسی می توانیم این سبک را به کار ببریم. این کار می تواند به هر چه بهتر شدن عکس کمک کند. حال می خواهیم در رابطه با این سبک اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم تا دید شما برای عکاسی مینیمال بازتر شود.

مینیمالیسم چیست؟

در هنرهایی مانند عکاسی می توان مینیمالیسم را نوعی سبک دانست. در این سبک مهم ترین امر خلق یک آثار هنری در عین سادگی می باشد. این به معنی آن است که باید برای استفاده از این سبک در هنری باید از پیچیدگی کار کمک کنید و سادگی را در آن پر رنگ تر نشان دهید. این سبک در همه هنرهای می تواند مورد استفاده قرار بگیرد و تنها برای عکاسی نیست. نقاشی، مجسمه سازی و .... می تواند مواردی از این قبیل نیز باشد. نام دیگر این سبک در زبان فارسی " ساده گرایی " می باشد.
 

حال می توانیم به راحتی در رابطه با عکاسی مینیمال توضیحاتی را در اختیار شما قرار دهیم. چرا که با تعریفی که از این سبک به شما ارائه دادیم می توانید به راحتی مفهوم این نوع از عکاسی را درک کنید. این شاخه از عکاسی را می توان بیان بصری شفاف و واضحی از یک تصویر دانست. از ویژگی های دیگر عکاسی مینیمال می توان به کاهش المان های تصویر، فضایی تمیز و همچنین فضای زنده عکس نیز اشاره کرد. برای انجام عکاسی مینیمال نیاز به رعایت برخی از نکات دارید که اصلی ترین آنها به شرح زیر می باشد.

انتخاب سوژه

اصلی ترین امر در انجام عکاسی مینیمال می توان سوژه شما برای عکاسی باشد. به طوری که سوژه شما باید به اندازه ای قوی باشد که قدرت بیان موضوعی را به صورت تنها داشته باشد. شما نباید در عکاسی مینیمال به این فکر کنید که چه مواردی را در عکس مد نظر قرار دهید. بلکه بهتر است برای هر چه بهتر شدن عکس مینیمال خود به حذف موارد اضافه از کادر خود بپردازید. کار شما این است که سوژه خود را به شکلی بسیار شفاف و واضح انتخاب کنید. به طوری که ابهامی در منظور و هدف شما از عکس ایجاد نکند. 

انتخاب پس زمینه

یک پس زمینه می تواند عکس شما را پیچیده و شلوغ نشان دهد و همینطور می تواند به سادگی عکس شما کمک کند. پس برای هر چه ساده تر شدن و نزدیک شدن به یک عکس مینیمال باید بهترین پس زمینه را انتخاب نمایید. راه های مختلفی برای انتخاب پس زمینه در عکاسی مینیمال وجود دارد. یکی از آنها پس زمینه ای تار می باشد. این کار به این صورت انجام می شود که با تنظیم دیافراگم در دوربین فوکوس ایجاد نمایید. به طوری که فوکوس تنها روی پس زمینه باشد و به خود سوژه نرسد. همچنین اگر بتوانید پس زمینه ای مات داشته باشید می تواند عکس مینیمال شما را برجسته تر و زیباتر نشان دهد. در مواقعی که در فضاهای بسته عکاسی می کنید می توانید برای پس زمینه عکس از پرده هایی مخصوص این کار استفاده نمایید. به علاوه در شرایطی که می خواهید در محیط باز عکاسی مینیمال را انجام دهید می توانید از دیوارهایی استفاده کنید که طرحی نداشته و یک دست می باشد. یا اگر سوژه عکس شما درخت و یا گلی زیبا می باشد، باید زاویه دوربین را به گونه ای تنظیم نمایید که پس زمینه آن آسمان باشد.
 

بازی با رنگ ها

شما با استفاده از رنگ های جداگانه برای پس زمینه و یا سوژه می توانید تضادی در عکس مینیمال خود ایجاد کنید که این کار می تواند به هر چه نمایان تر شدن سوژه شما کمک کند. به طور مثال زمانی که سوژه شما رنگی تند و قوی دارد می توانید برای پس زمینه آن از رنگی ملایم و نرم نیز استفاده نمایید و همینطور برعکس هم امکان دارد اتفاق بیافتد. بازی با رنگ می تواند به شما کمک کند تا تصویری خیره کننده خلق کنید. این یکی از موارد با اهمیت در عکاسی مینیمال نیز می باشد.