طراحی بیلبورد

بیلبورد به یک نوع ابزار تبلیغاتی گفته می شود که یک شخص یا سازمان می تواند با  استفاده از آن محصول یا خدمات خود را به مردم معرفی کند. کارکرد و استفاده بیلبورد برای تبلیغات بوده و از یک صفحه تشکیل شده است که این صفحه عموما روی دیوار و یا پایه های بلند نصب می شود.

سابقه و تاریخچه استفاده از این ابزار تبلیغاتی به سال های خیلی دور بر می گردد به طوری که در جنگ جهانی اول و دوم از این ابزار برای تبلیغات و تهیج افکار عمومی در کشورها بر علیه دشمن خارجی استفاده می شد. با بیلبورد کارهای زیادی نظیر تبلیغات، معرفی و شناساندن محصول، حرکت در جهت کسب درآمد و فروش محصول و ارائه خدمات، آموزش های فرهنگی و سیاسی و بسیاری دیگر می توان انجام داد.

طراحی بیلبورد

برای طراحی این ابزار تبلیغاتی باید نکات و ریزه کارهای مهمی رعایت شود که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:
1- در مرحله اول باید بدانید برای استفاده از ابزارهای تبلیغاتی باید بهترین و موثرترین آنها را انتخاب کنید. یعنی اینکه برای ارائه و معرفی محصول و خدمات خود باید ابزار تبلیغاتی را انتخاب کنید که بهترین نتیجه را برای شما در بر داشته باشد. مثلا با استفاده از مشاوره افراد متبحر و خبره در طراحی و تبلیغات ببینید، بیلبورد بیشتر به درد شما می خورد یا مثلا بنر یا ابزارهای دیگر. پس اول ارتباط بین محصول خود و ابزار تبلیغاتی را کشف کنید البته فکر نکنید این کار سختی است با صحبت با طراحان این حوزه به راحتی می توانید به نتیجه مطلوب برسید.

2- نکته مهم در طراحی بیلبورد این است که عموما در محل تردد ماشین ها نصب می شود و ماشین ها در بیشتر جاده ها و محل های عبور و مرور سرعتی در حدود هشتاد کیلومتر دارند، بنابراین پیام تبلیغاتی شما در طراحی بیلبورد باید خیلی مختصر و مفید و موثر انتخاب شود. یعنی شخص با یک نگاه گذرا هم محصول و هم خدمات مورد نظر شما را شناخته و البته از آن مهمتر در ذهنش ثبت شود.

3- از آنجایی که همه برندها و شرکت ها از این ابزار تبلیغاتی در جاده استفاده می کنند، ممکن است در کنار بیلبورد شما و یا در فواصل مختلف جاده بلیبوردهای دیگری هم از شرکت ها و سازمان های دیگر باشد. پس در طراحی این ابزار تبلیغاتی رقابت تنگاتنگی با شرکت های دیگر خواهید داشت و هرچه طراحی شما خلاقانه تر و زیباتر و تاثیر گذارتر باشد، بیشتر در ذهن راننده و مسافران راه خواهد ماند و شما در استفاده از این ابزار از رقبای خود موفق تر بوده اید.

4- نحوه طراحی بیلبورد باید به گونه ای باشد که بتواند در اولین نگاه و کمترین زمان با مخاطب ارتباط برقرار کند مثلا استفاده از استعاره های نامفهوم و سخت و ثقیل برای مخاطب عام جذاب نیست و حتی ممکن است او را عصبانی کند. خیلی از افراد از اینکه پیام یک تصویر و یا نوشته را دریافت نکنند، ناراحت می شوند و این می تواند تاثیر منفی در معرفی برند شما داشته باشد. برای همین یادتان نرود که مخاطب شما یک مخاطب عام است و پیام و تصویر تبلیغاتی باید در اولین بازه زمانی به درک وی برسد.

5- طراحی بیلبورد را با یک تابلو نقاشی اشتباه نگیرید. درست است که در طراحی این ابزار تبلیغاتی باید خلاقانه عمل کنید ولی این بدان معنا نیست که به دنبال بازی رنگ ها و یا طراحی های شگفت انگیز باشید، نباید به دنبال طرح های عجیب و غریب بروید چون این کار هزینه وقت شما را هدر داده و نتیجه مطلوب هم به دست نخواهد آمد.

6- نکته دیگری که باید در طراحی این ابزار تبلیغاتی مد نظر داشته باشید این است که محصول و شرکت ارائه دهنده آن را خوب شناخته و بعد به سراغ طراحی بروید. طراحان حرفه ای در درجه اول سعی می کنند، خودشان به شناخت جامع از کار برسند تا بتوانند این شناخت را در بهترین پیام به مخاطب منتقل نمایند. با طراح خود در این خصوص مشورت و تبادل نظر کنید و البته بازدید طراح از خط تولید و چگونگی شکل گیری فرایند کار و محصول و یا ارائه خدمات کمک بیشتری می تواند به این موضوع انجام دهد.

7- اگر قصد دارید در طراحی بیلبورد از کلمات استفاده کنید، به نظر می رسد 8 تا ده کلمه نهایتا کافی باشد و کلمات بیشتر مخاطب را از توجه و خواندن منصرف می کند. در این ده کلمه می توان ویژگی های محصول، خصوصیات فیزیکی و کیفیتی، وجه تمایز با نمونه های مشابه و برخی دیگر ذکر شود.

8- در یک قسمت بیلبورد که محل دید بوده و به خوبی مخاطب بتواند آن را رویت کند، باید اطلاعات تماس تبلیغ کننده نظیر شماره تلفن، ایمیل، آدرس شرکت در صورت نیاز و سایر راههای ارتباطی نظیر شبکه های اجتماعی قید شود.

9- فونت مورد استفاده در این ابزار تبلیغاتی نباید فانتزی و خاص باشد. عموما از فونت های سیاه و ضخیم استفاده کرده تا امکان رویت نوشته ها و جلب توجه آنها بیشتر شود. فونت محصول و نام آن را ضخیم تر گرفته و البته بزرگتر از سایر نوشته ها هم باشد تا کاملا به چشم مخاطب دیده شود. اندازه فونت محصول و نام برند باید یک و نیم برابر فونت نوشته های دیگر انتخاب شود.

10- اگر قصد دارید از عکس محصول یا کارخانه در طراحی بیلبورد استفاده کنید حتما باید عکس ها با کیفیت بوده و خوب کار شوند و ترکیب رنگی مناسبی داشته باشند تا در تماس با نور و در هنگام روز یا شب رویت آنها با مشکل مواجه نشود. نکته دیگر در انتخاب رنگ رعایت اصل تضاد رنگی است که می تواند بیلبورد را جذاب تر کند. مثلا رنگ زرد در کنار رنگ مشکی تضاد خوبی را ایجاد کرده و جلب توجه بیشتری خواهد کرد.
11- تفاوت رنگ مورد استفاده برای زمینه کار و نوشته نکته مهم دیگریست که باید در طراحی بیلبورد رعایت شود. مثلا رنگ هایی که تم نزدیک به هم دارند مانند قرمز و نارنجی و سبز و آبی نباید با هم استفاده شوند چون بازده خوبی در جلب مخاطب نخواهند داشت.

12- سادگی در همه جا و هر کاری جایگاه ویژه ای دارد. طراحی را در عین سادگی خلاقانه انجام دهید. عموما بیلبوردهایی در ذهن می مانند که آرامش بخش و در عین حل ساده هستند و مخاطب کمتر طرح های شلوغ و پر زرق و برق را می پسندد.

13- نکته دیگر در این خصوص انتخاب زاویه قرار دادن سازه در اتوبان ها و جاده است. یعنی با شیوه ای نصب شود که بیشترین تلاقی را با دید راننده و سرنشینان داشته باشد.

14- طراحی بیلبورد باید با آداب و رسوم مردمان آن شهر هم سنخیت داشته باشد و موجبات ناراحتی و تضاد فرهنگی را ایجاد نکند.

انواع بیلبورد برای پل ها

این ابزار تبلیغاتی برای نصب روی پل ها در دو نوع طراحی می شود که یک نوع آن برای نصب روی پل های عابر پیاده بوده و نوع دیگر روی پل های سواره رو نصب می گردند. این نوع بیلبورد را نوع عریض این ابزار تبلیغاتی هم می گویند.

نکته آخر در خصوص طراحی این ابزار تبلیغاتی استفاده از رنگ ها و موادی است که در برابر نور خورشید و باد و باران مقاوم باشند و خیلی زود آسیب نبینند. طراحان این حوزه به خوبی می دانند یک چنین ابزار تبلیغاتی به دلیل محبوبیت آن و اینکه شرکت های زیادی در سطح شهر اقدام به نصب آن می کنند باید طراحی خلاقانه ای داشته و بتواند با برند های دیگر رقابت کند. البته در کنار خلاقیت باید بومی سازی ابزارهای مورد استفاده برای تبلیغات مد نظر قرار بگیرد.