طراحی تراکت، طراحی پوستر

تراکت به تبلیغات آنی و لحظه ای گفته می شود که خبر یا موضوعی خاص را در یک مدت زمان مشخص و با یک گفتار ساده و مستقیم و بدون واسطه و به منظور معرفی و شناساندن محصول خاص و یا خدمات معین به نمایش می گذارد.

عموما تراکت را برای بیان یک خبر مهم و در جملات کوتاه و تاثیر گذار مورد استفاده قرار می دهند. البته برای اعلام این خبر می توان از کلمات یا تصاویر استفاده کرد. مثلا یک شرکت به طور معمول روند مشخصی برای ارائه خدمات و یا محصولات خود دارد اما اگر بخواهد در یک بازه زمانی در نوع محصول یا خدمات خود تغییری ایجاد کند این تغییر را با استفاده از تراکت به گوش مشتریان خود می رساند. نمونه آن اعلام حراج های فصلی، خبر برگزاری یک کنفرانس و یا نمایشگاه و یا سمینار، خبر اجرای یک مسایقه انگیزشی، برگزاری جشنواره هنری و اقتصادی و غیره است.

این روش تبلیغات بسیار به صرفه بوده و در کمترین زمان و به ساده ترین شیوه می تواند اخبار مورد نظر را به گوش مخاطبین رساند.

ویژگی های تراکت تبلیغاتی

تراکت تبلیغاتی ویژگی های خاصی دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1- اولین ویژگی تراکت چاپی بودن و تا نخوردن برگه آن است.
2- تراکت های تبلیغاتی ساده و در برگه هایی با ابعاد 8.5 در 11 اینچ چاپ می شوند.
3- عموما اندازه این ابزار تبلیغاتی همان 8.5 در 11 اینچ است اما امکان سفارش آن در ابعاد دیگر توسط مشتری وجود دارد.
4- عموما تصاویر و یا نوشته ها روی یک طرفه برگه چاپ می شوند اما امکان چاپ نوشته و تصاویر روی هر دو طرف هم وجود دارد.
5- این ابزار تبلیغاتی را در تعداد زیاد منتشرکرده و در محل های پر رفت و آمد بین مردم توزیع می کنند.
6- نکته دیگر در مورد این ابزار تبلیغاتی این است که گاهی آن را به صورت تا شده چاپ کرده و در پاکت نامه می گذارند و به شرکت ها و سازمان های مورد نظر می فرستند.
7- توصیه شده است، تراکت تبلیغاتی به صورت رنگی چاپ شود.
8- این ابزار تبلیغاتی عمر طولانی نداشته و عموما بعد مطالعه توسط شخص دور انداخته می شود برای همین عموما از کاغذهای خیلی ضخیم برای چاپ آنها استفاده نمی کنند اما چاپ با کاغذ ضخیم می تواند نتیجه بهتری داشته باشد.
تراکت تبلیغاتی چه کاربردهایی دارد؟
1- برای تبلیغات نمایشگاههای و یا رخدادهای هنری مثل کنسرت ها و جشنواره ها مورد استفاده قرار می گیرند.
2- برای تبلیغات رخ دادهای سیاسی و فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی هم کاربرد دارند.
3- برای تبلیغات کالا ها هم استفاده می شود.
4- برای تبلیغات در کمپین های انتخاباتی هم کاربرد داشته و از آن برای انتقال وعده ها و پیام های کوتاه نامزدها استفاده می کنند.

اندازه طراحی تراکت و پوستر تبلیغاتی
این ابزار تبلیغاتی در اندازه های مختلف نظیر قطع کارت پستال هم چاپ شده، برای همین از روش های کم هزینه تبلیغات محسوب می شوند. اما به صورت کلی در سایزهای ذیل قابل سفارش هستند:
A4 (حدودا اندازه‌ی سربرگ)
A5 (حدودا نصف اندازه‌ی سربرگ)
DL (اندازه‌ ای برابر کارت تبریک)
A6 (اندازه‌ ای برابر کارت‌پستال)

طراحی پوستر

پوستر یک ابزار تبلیغاتی برای معرفی یک رویداد یا یک محصول و یا خدمات است. پوستر را به صورت عمودی و در محل های پر رفت و آمد و جاهایی که دید خوبی دارد، نصب می کنند. اندازه پوسترها می تواند خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک و به اندازه کارت پستال باشد. انتخاب اندازه آن بستگی به نوع رویداد و همچنین مخاطب آن دارد. پوسترهایی که در شهر نصب می شوند باید طوری طراحی شوند که از فاصله دور هم قابل رویت باشند.

نکاتی در خصوص طراحی پوستر
برای طراحی پوستر طراحان و مشتریان باید نسبت به نکات ذیل آگاهی داشته باشند:
1- اول اینکه در طراحی پوستر انتخاب عکس خیلی مهم بوده و باید عکاسان حرفه ای این کار را انجام دهند.
2- در طراحی پوستر گاهی عکس فقط به منظور تبلیغات استفاده شده و مستقیما قصد معرفی محصول خاصی را ندارند. در این حالت طراحی تصویر باید کاملا مرتبط و خلاقانه باشد.
3- انتخاب رنگ در طراحی پوستر مهم است. در طراحی این ابزار تبلیغاتی باید سه رنگ استفاده شده و درجه اهمیت این رنگ ها با هم متفاوت باشد. مثلا یک رنگ سنگین و یک رنگ متوسط و یک رنگ سبک استفاده گردد. استفاده از رنگ های زیاد در طراحی پوستر حرفه ای نخواهد بود و نتیجه خوبی نخواهد داشت.
4- انتخاب نوع رنگ هم در طراحی این ابزار تبلیغاتی باید مورد توجه باشد. مثلا رنگ های سرد و رنگ های گرم هر کدام باید برای تبلیغات خاصی استفاده شوند. رنگ های گرم باید برای تبلیغات مواد خوراکی استفاده شده و رنگ های سرد برای تبلیغات کنفرانسها و نمایشگاهها و رویداهای هنری و سیاسی مورد استفاده قرار بگیرند.
5- فرم ها و یا تصاویری که در زمینه طراحی پوستر به کار می روند، باید کاملا خلاقانه بوده و از جایی اقتباس نشوند. خطوط بکار رفته هم برای نوشتن مطالب چاپی باید ویژگی های خاصی داشته باشد. مثلا از خطوط شکسته برای تبلیغات صنایع سنگین مثل خودروسازی استفاده شود و خطوط منحنی را برای خدمات ملایم تر مانند اسباب بازی یا مواد خوراکی استفاده کنند.
6- انتخاب فونت برای نوشته ها در طراحی پوستر خیلی مهم است. مثلا اگر قصد معرفی یک محصول صنعتی را دارید بهتر است از فونت های رسمی و سنگین استفاده کنید ولی اگر می خواهید، محصولاتی مانند: اسباب بازی و چیزهایی مربوط به کودکان را معرفی نماید استفاده از فونت های فانتزی خلاقانه تر است.
7- پوستر باید دارای عنوان باشد و عنوان آن نباید به بیش از 15 کلمه برسد و چاپ آن در بهترین قسمت پوستر و نیز در محل دید و با بهترین فونت انجام شود.
8- اگر قرار است، متنی در این ابزار تبلیغاتی نوشته شود باید مختصر و مفید بوده و فونت آن بزرگتر از عنوان نباشد.
9- یک قسمت قابل دید در طراحی پوستر و تراکت باید به نام سازمان، شماره تماس، آدرس ایمیل، تلفن و لینک های شبکه های اجتماعی اختصاص داده شود.
10- غلط املایی در طراحی پوستر و تراکت یک فاجعه است. قبل از چاپ چندین بار باید تمام المان ها چک شود. از فونت و املاء گرفته تا ترکیب رنگی و تصاویر و اطلاعات تماس و غیره چون اگر اشتباهی وجود داشته و برطرف نشود کل کار که البته در تعداد زیاد هم است به هدر خواهد رفت.

مزایای استفاده از پوستر و تراکت
طراحی تراکت و پوستر مزایای زیادی دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1- در طراحی پوستر و تراکت امکان انتخاب شکل ها و سایزهای مختلف وجود دارد و این موضوع به سازمان های تبلیغ کننده کمک زیادی خواهد کرد.
2- طراحی پوستر و طراحی تراکت این مزیت را دارد که می توانید به راحتی آن را در بین مخاطبین مختلف توزیع کنید.
3- طراحی پوستر این حسن را دارد که امکان دیدن آنها در 24 ساعت شبانه روز وجودخواهد داشت و طراحی تراکت هم این امکان را می دهد که مخاطب در یک زمان خیلی کوتاه با محصول و خدمات ارائه شده آشنا شود و پیام مورد نظر در یک زمان کوتاه به آن انتقال یابد.
4- طراحی پوستر و تراکت به نسبت ابزارهای تبلیغاتی دیگر بسیار به صرفه تر بوده و با هزینه کمتری انجام می شود.