طراحی فولدر

نام فولدر را ما از زمان مدرسه می شناسیم. در واقع برای ما وسیله ای بود که همه چیزهایی ضروری را داخل آن می گذاشتیم تا گم نشود اما در اصطلاح علمی فولدر نام دیگری به نام پوشه هم دارد و به وسیله ای گفته می شود که می توان در آن تعداد زیادی سند، برگه یا اوراق را قرار داد به شکلی که به هیچ عنوان نظم آنها بهم نخورده و در هم قاطی نشوند. در واقع فولدر یک نظم دهنده ساده است.

انواع فولدر چیست؟
طراحی فولدر ممکن است در شکل ها و انواع مختلفی صورت گیرد. در ادامه به انواع فولدر اشاره می کنیم:
1- فولدرها بر اساس نیاز مشتری و افراد سفارش دهنده انواع مختلفی پیدا می کنند که یکی از آنها زونکن اداری است و در محل های کاری و اداره ها مورد استفاده قرار گرفته و اوراق و اسناد مختلف در آن نگهداری می شوند و کاملا قابل تفکیک هم هستند.
2- نوع دیگر فولدر پوشه اداری است. این نوع فولدر از جنس های نازک تر و نرم تری ساخته شده و برای نگهداری اسناد و مدارک و یا دسته بندی اوراق مورد استفاده قرار می گیرد. پوشه ها به میزان زیادی در سازمان ها و اداره ها کاربرد دارند.
3- پوشه های مخصوص مهندسان هم یکی از انواع فولدر است که ممکن است، شکل و شمایل و ابعاد مختلفی داشته و یا طرح های خاصی روی آن کشیده شود تا از بیرون افراد بدانند این پوشه مخصوص مهندسان است.
4- پوشه های جیب دار هم از انواع فولدر هستند. این مدل پوشه ها را می توان به صورت گسترده مورد استفاده قرار داد و در وسط و جیب های آن به راحتی انواع اوراق کوچک و بزرگ قابل نگهداری هستند.
5- پوشه آویز و سمیناری هم از انواع فولدر بوده که هر کدام شکل و شمایل خاص خود را دارند.
6- نوع دیگر فولدر پوشه دکمه دار از نوع تبلیغاتی یا طلقی است که برای موارد مصرف متعددی سفارش داده می شود.

جنس فولدر را از چه موادی انتخاب می کنند؟
بر اساس اینکه قرار است، این کیف مخصوص در کجا و برای نگهداری چه چیزی استفاده شود، جنس های متفاوتی برای آن در نظر می گیرند. طراحی فولدر در واقع انتخاب جنس آن هم محسوب می شود. مثلا برای مدیران و مقامات ارشد سازمان فولدرها را از نوع چرمی و با جنس بسیار خوب درست می کنند. در مواقعی که بخواهند این کیف مخصوص را برای نامه اداری و نگهداری اوراق این چنینی استفاده کنند، آنها را از جنس مقوا می سازند. گاهی فولدرها را از جنس طلق درست می کنند تا اسناد داخل آن بیشتر محافظت شده و دیده نشوند. ابعاد فولدرها را می توان در قطع A3 ،A4 و A5 و B5 طراحی نمود. ابعاد آنها در واقع تابع نظر مشتری و خواست آن تعیین می شود. همانطور که گفتیم نوع دیگر فولدر اکسپندینگ فایل است، این مدل کیف ها را به صورت رومیزی، اسپرت، دسته دار و چرمی درست می کنند و عموما ابزار تبلیغاتی هم هستند.

مزایای استفاده از فولدر
طراحی فولدر و سفارش دادن آن برای سازمان و محل کار و سازمان های تجاری یک حسن محسوب می شود که می تواند مزایای زیادی برای سازمان داشته باشد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1- استفاده از فولدر این مزیت را دارد که اسناد و مدارک تجاری و مهم مصون مانده و امکان گم شدن آنها به حداقل می رسد.
2- به کار بردن فولدرهای تیره باعث می شود، اسناد تجاری از بیرون قابل رویت نبوده و هیچ گونه اطلاعات به بیرون درز نکند. این مدل پوشه ها برای نگهداری چک و سفته و اسناد مالی مهم بسیار مناسب هستند و ضریب ایمنی کار را بالا می برند.
3- مزیت دیگر استفاده از فولدر نظم و انضباط دادن به محل کار است. یعنی اسناد و مدارک به صورت مرتب و طبقه بندی شده نگهداری شده و نمای بیرونی خوبی هم به سازمان خواهد داد.
4- اگر طراحی فولدر با خلاقیت و رعایت اصول بازاریابی باشد، می توان از آن به عنوان یک راه برای تبلیغات سازمان استفاده کرد و راه ارتباطی خوبی با مشتریان از این طریق برقرار نمود.

طراحی فولدر

طراحی فولدر مانند طراحی آرم تجاری و لوگو یک هنر محسوب شده و افرادی که به این کار مشغول هستند، باید در زمینه هنر طراحی استعداد و البته سابقه مفید داشته باشند. بر خلاف نظر برخی که طراحی فولدر را کار ساده ای می دانند، در همه جای دنیا طراحی فولدر به عنوان یک راه تبلیغات محصولات شرکت ها شناخته شده و برای آن هزینه و سرمایه گذاری می شود. افرادی که به طراحی فولدر مشغول هستند، رعایت نکات ذیل را قطعا می دانند:
1- طراحی فولدر یک هنر است و باید اصول هنری هم در آن رعایت شود. یکی از این اصول انتخاب رنگ هاست. رنگ زمینه فولدر و تبلیغات و اطلاعاتی که روی آن نوشته می شود، در جلب نظر مشتریان و مخاطبان بسیار موثر بوده و می تواند اهداف تبلیغاتی سازمان را هم برآورده کند.
2- در طراحی فولدر فونت و ابعاد و سایز نوشته ها باید متناسب با ابعاد فولدر باشد. مثلا اگر پوشه در ابعاد A4 طراحی شده است، نوشته ها نباید آنقدر بزرگ باشد که کلا همه فضا را تحت الشعاع قرار داده و زیبایی کار را از بین ببرد.
3- نکته بعدی در طراحی فولدر استفاده از آرم تجاری شرکت روی آن است که نباید فراموش شود. آرم تجاری شرکت معرف سازمان بوده و اگر خوب و اصولی طراحی شده باشد، در ذهن مشتری برای همیشه باقی خواهند ماند و فولدر هر کجا برود، نماد و معرف شرکت خواهد بود. پس در درجه اول طراحی آرم تجاری شرکت را به فرد خبره بسپارید و بعد از آن در فولدر استفاده کنید.
4- نکته بعدی در طراحی فولدر جای قرار دادن آرم تجاری است. واقعیت این است که برای این کار استاندارد خاصی وجود ندارد اما یک طراح خبره و خلاق می داند چطور نوشته و آرم تجاری را چیدمان کند تا همه به یک میزان نظر مخاطب را جلب نمایند. عموما آرم تجاری را در گوشه سمت چپ و بالا قرار می دهند تا در اولین نگاه دیده شود البته همانطور که گفته شد باید سایز مناسبی هم داشته باشد.
5- اگر سفارش انواع فولدرها از طرف یک سازمان داده می شود باید ابتدا انواع آن دسته بندی گردد. مثلا ممکن سفارش شامل نوع مدیریتی، کارمندی، بیرون رو یا داخلی باشد. هر کدام از این سفارشات باید از جنس های مختلف و با طراحی ها خاص تولید شوند. مثلا فولدر مدیریتی اصلا نباید شبیه فولدر اداری و کارمندان باشد. برای همین در ابتدا در کار طراحی فولدر نوع آن و مورد مصرف باید تعیین شده تا طراحی مطابق با خواست مشتری و اصول تعیین شده صورت گیرد.

چطور فولدر مناسب شرکت خود را سفارش دهیم؟
اگر خیلی در مورد سفارش و طراحی این نوع محصولات تبلیغاتی اطلاعات ندارید، بهتر است قبل از سفارش دادن با طراحان این حوزه مشورت کنید و زمینه کاری و محصول و یا خدمات شرکت خود را به خوبی توضیح داده تا طراحان بر اساس آن ایده های خلاقانه را به شما معرفی کنند. صحبت کردن در مورد زمینه کاری و از همه مهمتر نوع مشتریان و افرادی که با آنها در تماس کاری هستید، باعث می شود طراحی فولدر کاملا تخصصی شده و متناسب با سطح و اعتبار کاری شما باشد. هر چقدر طراحی فولدر خلاقانه تر و البته تخصصی تر انجام شود، نشان از اعتبار و برند سازمان شما خواهد داشت و مشتریان بیشتری را جذب خواهد کرد. پس برای سفارش این ابزار تبلیغاتی مهمترین کار این است که با طراحان حرفه ای و خلاق مشورت کنید و زمینه کاری خودتان را به دقت شرح دهید.