طراحی لایتباکس

لایتباکس در واقع ابزارهای تبلیغاتی هستند که از جنس آلومینیوم، چوبی، ام دی اف و یا پلاستیک ساخته شده و برای تبلیغات محصول خاص یا خدمات شرکت ها مورد استفاده قرار می گیرند. برای اینکه لایتباکس با کیفیت و جذابیت بیشتری ساخته شود، رویه آن را از جنس فلکسی و یا پلکسی گلس انتخاب می کنند. برای ساخت لایتباکس می توان از نور و لامپ برای جلوه بیشتر استفاده کرد. روشنایی به کار رفته در این ابزار تبلیغاتی از نوع اس ام دی است. البته نوع دیگر لایتباکس هم وجود دارد که بدون نور ساخته می شود.

در بیان ساده تر لایتباکس نوعی ابزار تبلیغاتی است که با استفاده از نورپردازی از پشت محصول خدمات مورد نظر را معرفی کرده و شکل آن هم به صورت جعبه طراحی می شود. این جعبه می تواند ضخامت های مختلف داشته و از جنس های مختلفی هم همانطور که گفته شد، ساخته شود.

یک لایتباکس تبلیغاتی چه ویژگی هایی دارد؟
در همه دنیا این ابزار تبلیغاتی نو ظهور به عنوان وسیله ای برای معرفی محصول و خدمات، مورد استفاده قرارگرفته و محدودیتی هم در هیچ صنفی ندارد. در همه مغازه ها، فروشگاههای بزرگ و کوچک، نمایشگاهها قابل استفاده است. داشتن متریال خوب و مناسب، کیفیت بسیار عالی در چاپ نوشته ها و تصاویر تبلیغاتی و تابش نور از پشت به جعبه باعث شده است، استفاده از آن در همه مکان ها و برای تبلیغ هر چیزی مورد توجه قرار گرفته و به خصوص در سال های اخیر طرفداران زیادی داشته باشد.
این شیوه برای تبلیغ برندها بزرگ و همچنین نصب در کلیه مکان ها مورد استفاه قرار گرفته و به نسبت هزینه ای که برای طراحی لایتباکس می شود، واقعا بازده بسیار بالایی دارد. یکی از کارهایی که صاحبان برندهای مختلف انجام می دهند و احیانا شما هم زیاد آن را دیده اید، ساخت یک تابلو لایتباکس با برند و لوگو و یا آرم تجاری آن سازمان است که روی نما یا دیوار و یا داخل مغازه ها و فروشگاههای مختلف به صورت رایگان نصب می شود. مثلا شرکت x یک چنین تابلویی ساخته و در هایپر استارهای بزرگ نصب می کند. این کار باعث می شود افرادی که برای خرید به این هایپرها مراجعه می کنند با دیدن تابلو لایتباکس آن شرکت برند مورد نظر را شناخته و تمایل به خرید در آنها افزایش پیدا کند.

انواع لایتباکس
افرادی که کار طراحی لایتباکس را انجام می دهند، می دانند لایتباکس ها به سه دسته مهم تقسیم می شوند که به شرح ذیل هستند:

لایتباکس کریستالی :

لایتباکس کریستالی از جدیدترین و زیباترین نوع این ابزار تبلیغاتی بوده علت آن هم این است که بسیار باریک و کم ضخامت و در حدود یک سانتی متر ساخته می شود. طراحی لایتباکس کریستالی بسیار متنوع انجام شده و در سال های اخیر طرفداران زیادی جذب کرده است. برخی ویژگی های خاص لایتباکس کریستالی به شرح ذیل است:
1- برای روشنایی در این نوع ابزار تبلیغاتی از لامپ های LED و SMD استفاده می کنند. این لامپ ها نور درخشان تری داشته و دوام بیشتری هم دارند و دیر می سوزند.
2- نور ایجاد شده توسط این تابلو مخصوص تاریکی و شب نیست و در روز و در مقابل نور خوشید هم طوری طراحی می شود که جلوه خاص خود را داشته باشد.
3- لایتباکس کریستالی را می توان در همه محل ها از جمله رستوران ها، نگارخانه ها، تابلوهای نمایشگاههای عکاسی، صندوق های پذیرش بیمارستان ها و داروخانه ها، در کنار تابلوهای معرفی کننده مکان های داخل ساختمانی و بسیاری دیگر مورد استفاده قرار داد و برای نصب این تابلوها محدودیت مکانی وجود ندارد.

لایتباکس محیط باز یا آوت دور
لایتباکس محیط باز یا آوت دور همانطور که از نامش پیداست، برای محیط های باز نظیر خیابان، محل های عبور عابر پیاده، فضاهای باز نظیر پارک و نمایشگاههای عمومی استفاده می شوند. برخی ویژگی های لایتباکس محیط باز یا آوت دور به شرح ذیل هستند:
1- همانطو که گفتیم برای استفاده در محیط های باز طراحی و ساخته می شوند.
2- نحوه طراحی و ساخت این نوع ابزار تبلیغاتی به این شکل است که قاب آن را از آلومینیوم یا کامپوزیت ساخته و پایه های آن را فلزی انتخاب می کنند البته برای روکش پایه های فلزی از کامپوزیت استفاده می شود.
3- رویه لایتباکس محیط باز یا آوت دور شیشه ای بوده و قطر شیشه آن را 6 میلی متر و یا بیشتر در نظر می گیرند.

لایتباکس آلومینیومی

لایتباکس آلومینیومی هم یکی دیگر از انواع این ابزار تبلیغاتی بوده که برای معرفی محصولات و خدمات شرکت ها و سازمان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد و شامل خصوصیات ذیل است:
1- رویه لایتباکس آلومینیومی را از فلکسی و یا لایت فلکس می سازند.
2- نور مورد نیاز این نوع لایتباکس از لامپ های LED و SMD گرفته می شود.
3- یک نمونه خیلی مشهور که همه شما آن را دیده اید، لایتباکس های طراحی شده در متروها هستند.

مزایای استفاده از لایتباکس چیست؟
1- اولین مزیت استفاده از این ابزار تبلیغاتی مصرف کم برق در آن است که این نوع ابزار تبلیغاتی را به صرفه خواهد کرد.
2- تبلیغات داخل جعبه لایتباکس به راحتی قابل تعویض است.
3- کیفیت بالا و مقاومت آن در برابر شرایط جوی و باد و باران باعث شده است در سال های اخیر به وفور مورد استفاده قرار بگیرد.
4- تابش نور روی جعبه آن کاملا یکنواخت بوده و همه قسمت ها را به یک میزان روشن می کند.
5- طراحی لایتباکس طوری انجام می شود که می توانید به صورت دیواری یا آویز هم آن را نصب کنید و به خاطر ضخامت کمی که دارد، وزن بالایی هم نخواهد داشت.

طراحی لایتباکس
برای طراحی لایتباکس با کیفیت و مقاوم باید یکسری اصول رعایت شود که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1- در طراحی لایتباکس باید توجه داشته باشید با توجه به اندازه سازه باکس اندازه فایل چاپی تفاوت خواهد کرد.
2- میزان رزولوشن در طراحی لایتباکس باید بین 120 پیکسل بر اینچ و 150 پیکسل بر اینچ باشد.
3- سیستم رنگی در طراحی این ابزار تبلیغاتی باید CMYK انتخاب شود.
4- رعایت حاشیه امن در طراحی لایتباکس بسیار اهمیت دارد. حاشیه امن یعنی در پایان کار وقتی قصد برش دادن فایل چاپی را دارید فاصله از حاشیه باید به حدی باشد که فایل چاپی سالم و دست نخورده مانده و دچار آسیب نشود. این فاصله حداقل باید در حدود یک سانتی متر در نظر گرفته شود. این موضوع در مورد رنگ زمینه هم باید رعایت شود. یعنی رنگ زمینه باید تا حدی پیش برود که بعد از برش هیچ کدام از کناره ها بدون رنگ رویت نشود.
5- انتخاب سایز فونت در طراحی لایتباکس مهم است. سایز فونت نباید از ده پوینت کمتر باشد.
6- کارهایی که به صورت چاپی طراحی می شوند، در یکی از فرمت های TIFF, PDF, JPEG باید تهیه شده و برای طراحی لایتباکس مورد استفاده قرار بگیرند.
به طور کلی طراحی لایتباکس بدون داشتن ذوق هنری و دانش مورد نیاز برای تبلیغات و بازرایابی امکان پذیر نخواهد بود. البته منظور ما از امکان پذیر نبودن در واقع انجام یک کار حرفه ای است. افرادی که در کار طراحی لایتباکس هستند، باید به کارهای گرافیکی و دانش رنگها و نحوه استفاده از تصاویر و رنگ و جملات در کنار هم تسلط داشته و از ذوق هنری هم برخوردار باشند. اگر طراحی لایتباکس به صورت شیک و جذاب و شکیل انجام شود، در جذب مشتری و معرفی محصول و یا خدمات مورد نظر بسیار موفق عمل خواهند کرد و از آنجایی که محدودیتی برای نصب آنها وجود ندارد، نوعی ابزار تبلیغاتی پر کاربرد است.