طراحی لوگو ، طراحی آرم تجاری

آرم تجاری چیست؟

آرم تجاری در واقع معرف شرکت و سازمانی است که اقدام به تولید یا ارائه محصول یا خدمات خاصی نموده و قصد دارد به یک برند تبدیل شود. هر سازمانی که بخواهد برند و اعتبار مخصوص به خود را داشته باشد، باید به طراحی یک آرم تجاری اقدام نماید. بازارهای تجاری امروز بسیار پر رقابت هستند به طوری که یک محصول شاید توسط کمپانی های زیادی تولید شود، برای اینکه هر شرکت بتواند برند خودش را داشته و در گذر زمان فراموش نشود، باید محصولاتش را با یک آرم تجاری خاص معرفی و عرضه کند. جدای از اینکه این نشان کمک می کند، محصولات شناسایی شوند به لحاظ قانونی هم همه کمپانی ها و سازمان های ارائه دهنده محصول یا خدمات باید آرم تجاری داشته باشند.

آرم تجاری در تعریف قانونی به یک تصویر یا نقش، حرف یا حروف و یا عدد، یک جمله یا عبارت یا یک نشان مهر شده و یا حتی لفاف و برخی دیگر گفته میشود که بیانگر امتیاز آن شرکت برای تولید آن محصول است و کاملا منحصر به فرد بوده و هیچ کمپانی دیگر نمی تواند آن را کپی کند چون به ثبت رسیده و قابل ردیابی خواهد بود.  

انواع آرم تجاری آرم تجاری یا لوگو در چند نوع ذیل هستند:

1- در طراحی آرم تجاری می توان از تصویر و یا آیکون و یا سمبل و پیکتوگرام استفاده کرد.
2- در طراحی آرم تجاری استفاده از کلمه، نوشتار، ورد مارک، حرف، لوگوتایپ بلامانع است.
3- برای طراحی آرم تجاری می توان از تصویر و کلمه یا عبارت به صورت همزمان هم استفاده نمود.

یک آرم تجاری خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای اینکه یک آرم تجاری معرف سازمان و محصول و یا خدمات ارائه شده آن بوده و در ذهن ها ثبت شود، باید بر اساس قواعد و اصول خاصی طراحی شود. برای همین طراحی آرم تجاری باید از قواعد ذیل پیروی کند:

1- اول اینکه به آرم تجاری به عنوان یک هویت نگاه شود. یعنی چیزی مستقل از سازمان و محصول و یا خدمات آن نباشد. این دو باید در پیوستگی عمیقی با هم باشند تا آرم تجاری در ذهن ها ثبت شود.

2- نشان تجاری باید بیانگر هدف سازمان، محصول، ارزش آن، نحوه استفاده و یا منافعی که نصیب مصرف کننده می شود، بوده و مشتری با دیدن آن بتواند در یک نگاه برداشت و تصویر سازی درستی از سازمان و محصول تولیدی داشته باشد.

3- یک آرم تجاری خوب و موفق آرمی است که کوتاه بوده و ساده طراحی شود و البته در تلفظ زبانی هم به راحتی در دهان بچرخد. طراحی آرم تجاری یک هنر است و طراحان موفق دقیقا این را می دانند. مثلا شما برند کوکاکولا یا مک دونالد یا ساعت سوئس را هیچ وقت فراموش نمی کنید و هر جای دنیا هم بروید، نام این برند ها و آرم تجاری آنها را می شناسند. کوتاه و موجز بودن و سادگی تلفظ آنها یکی از دلایل ماندگاری این برندها در دنیای تجارت است.

4-  در طراحی آرم تجاری باید قوانین و مقررات هر کشور در نظر گرفته شود و با قوانین مغایرت نداشته باشد. قبل از طراحی آرم تجاری موارد ممنوعه را بررسی کنید و البته اینکه مورد مشابهی نداشته باشد تا مشمول کپی نشوید.

5- یک طرح آرم تجاری موفق در واقع نشانی است که هنگام خواندن آهنگ زیبایی به ذهن القاء کند و موقع شنیدن شخص احساس خوبی نسبت به آن داشته باشد. مثلا برند می سی سی پی یا برند بنز.

6- شکل آرم تجاری نباید غلط انداز باشد یعنی نباید مشتری را به یاد برند دیگر یا چیز دیگری بیندازد. باید طراحی آرم تجاری کاملا نو و خلاقانه بوده و حس خوبی را به مصرف کننده القاء کند.

7- یک طرح آرم تجاری باید به گونه ای باشد که در طی سال های متوالی قابلیت ارتقاء داشته باشد و سخت و شکننده نبوده و بتوان در صورت نیاز آن را تغییر داد بدون اینکه اصل نشان تغییر کند.