طراحی بروشور

طراحی بروشور یک ابزار تبلیغاتی برای معرفی محصول است که اطلاعاتی نظیر خاصیت محصول، مزیت ها و فوایدی که دارد، نحوه استفاده از آن، قیمت محصول، انواع و جزئیات هر نوع در آن قید می شود.

در واقع بروشور به مشتریان و مصرف کنندگان کمک می کند، بدون صرف وقت زیاد و هزینه گشتن در بازار بتوانند کالا و محصول مورد نیاز خود را پیدا کرده و دقیقا بدانند، برای خرید آن باید به کجا مراجعه کنند. خوبی و حسن بزرگ بروشورها داشتن اطلاعات دقیق و جزئی درباره محصول است. مثلا اگر شخصی بخواهد، مبلمان بافت بخرد در بروشور انواع مبلمان بافت، رنگ بندی آنها، محل ها و فروشگاههایی که آن را عرضه می کنند و آدرس دقیق آنها قید می شود و دیگر نیاز نیست مصرف کننده برای خرید یک دست مبلمان بافت به بازارهای مختلف سر زده و هزینه و وقت زیاد صرف کند.

تهیه و سفارش یک بروشور برای معرفی محصولات یک شرکت محاسن زیادی دارد که در ذیل به برخی از آنها اشاره می کنیم:
1- اول اینکه تهیه و سفارش آنها برای تولید کننده محصولات و خدمات بسیار ارزان تمام می شود و در عوض می تواند تبلیغات گسترده ای با یک هزینه کم انجام دهد.
2- چاپ بروشور در ابعاد و اندازه های متفاوت امکان پذیر است و بنا به سفارش و خواست مشتری می تواند، تغییر کند.
3- رنگ بندی، انتخاب تصاویر و کلیه جزئیات با خواست و درخواست سفارش دهنده قابل تغییر است البته در کنار آن استفاده از مشاوره کارشناسان این حوزه به راحتی امکان پذیر خواهد بود.
4- چاپ بروشور در تیراژ بالا و تعداد زیاد به هر عددی که مشتری بخواهد امکان پذیر بوده و محدودیتی ندارد.
5- انتخاب گرم کاغذ بروشور به خواست سفارش دهنده قابل کم و زیاد شدن است اما عموما مشتریان ترجیح می دهند، از برگه های نازک تر و با گرم کمتر استفاده کنند تا هزینه چاپ آن کمتر شود و البته تاثیری هم در کیفیت کار نخواهد داشت.

در طراحی بروشور باید چه نکاتی رعایت شود؟
1- افرادی که در طراحی بروشور خبره هستند، می دانند این ابزار تبلیغاتی باید در کمترین زمان نیازهای مشتری را پاسخ دهد. یعنی باید طراحی بروشور آنقدر دقیق و تخصصی باشد که مشتری در عرض ده تا بیست ثانیه پاسخ خود را گرفته و با تولید کننده تماس بگیرد.
2- در طراحی بروشور یک نکته مهمی که باید رعایت شود، استفاده از لوگوی شرکت تولید کننده یا ارائه دهنده خدمات است. صفحات بروشور هر تعدادی باشد این موضوع نباید فراموش شود و عموما هم در صفحه اول و محل دید مستقیم خواننده قرار داده می شود.
3- عکاسی حرفه ای یکی از نکات مهم در طراحی بروشور است. کار عکاسی از محصول یا شرکت خدماتی می تواند به وسیله خود شرکت انجام شود و عکس ها برای طراحان ارسال گردد. فقط عکس ها باید با خلاقیت گرفته شده و بیان کننده فضا و محسنات کالا و خدمات باشند و کیفیت بالایی هم داشته و در چاپ جلب توجه کنند. عکس یکی از فاکتورهای مهم و اساسی در کار تبلیغات محسوب می شود. خیلی وقت ها افرادی که حوصله خواندن مطالب و توضیحات را ندارند با دیدن یک عکس جذب محصول شده و آن را خریداری می کنند و این یک واقعیت مهم در دنیای تبلیغات است.
4- در طراحی بروشور حتما این نکته باید مد نظر قرار بگیرد که بروشور کتاب نیست و کسی که آن را دست می گیرد شاید اصلا اهل مطالعه نبوده و حوصله خواندن نداشته باشد، برای همین هدف و منظور باید در کوتاهترین کلمات و با بهترین جملات منتقل شود.
5- مسئله دیگر در طراحی بروشور همخوانی تصاویر با توضیحات است. اینکه از تصویری استفاده شود که هیچ ربطی به توضیحات ارائه شده، ندارد، واقعا ناشی گری بوده و خوانند را مایوس می کند. دقیقا تصاویر باید بیان کننده جزئیات نوشتاری باشند.
6- در طراحی بروشور طراحان حرفه ای عموما قبل از اینکه شروع به کار کنند از سازمان و یا تولید کننده محصول دیدن می کنند و جزئیات را با چشم خود بررسی کرده و بعد اقدام به طراحی می نمایند. این کار باعث می شود، دید بهتری در طراحی پیدا کنند و کار دقیق تر و حرفه ای تر عرضه شود و اگر ایده خلاقانه ای هم به ذهنشان برسدف بتوانند آن را اجرا کنند.
7- قبل از پایان طراحی بروشور طراحان حرفه ای می دانند، باید یک پیش نویس در اختیار سفارش دهنده قرار دهند تا در صورت اختلاف نظر بین طراح و سفارش دهنده تغییرات لازم انجام شود. بدون پیش نویس ممکن است، نتیجه کار مورد قبول مشتری قرار نگیرد.

انواع مختلف بروشور
طراحی بروشور به یک نوع ختم نمی شود و انواع مختلفی دارد که در ذیل به آن اشاره می کنیم:
1- بروشور منگنه ای : بروشور منگنه ای شکل و شمایل کتاب داشته و حتما باید صفحات آن زوج در نظر گرفته شود تا امکان تا کردن آنها از وسط فراهم گردد. ویژگی خاص بروشورهای نوع منگنه ای تعداد صفحات آنها است که نباید بیشتر از بیست صفحه شود. ضمنا در این طراحی بروشور جنس صفحات داخلی را از کاغذ و جلد را از مقوا انتخاب می کنند. جنس مقوا هم با گرم بالا در نظر گرفته شده تا کیفیت کار و عمر آن افزایش یابد. به نوع منگنه ای فرمی هم می گویند، چون این نوع ابزار تبلیغاتی شبیه کتاب طراحی و تولید می شود. یعنی صفحات طراحی شده در یک خط با یکدیگر برخورد کرده و مانند کتاب به هم متصل می شوند.
2- بروشور تاشو : بروشور تاشو صفحه ندارد و از منگنه در آن استفاده نمی شود. در واقع راه جدا کردن صفحات از هم تا زدن است.
3- بروشورها فقط در دو نوع تاشو و منگنه ای نیستند و در سال های اخیر طراحی بروشور با تحول خوب و مدرنی روبرو بوده است. مثلا برخی طراحان از شکل های مثلثی و شش ضلعی استفاده می کنند و البته بسیار زیبا و شیک هم است.

قیمت چاپ بروشور

قیمت طراحی بروشور به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از: نوع کاغذ، تعداد لت ها و سایز آنها، گرم کاغذ انتخابی، روکش سلفونی که انتخاب می شود، هزینه مورد نیاز برای خط تا، یووی مورد استفاده و برخی موارد دیگر. قیمت تمام شده طراحی بروشور در مقایسه با طراحی کاتالوگ کمتر است چون بروشور از گرم کاغذ کمتری استفاده کرده و البته هزینه های چاپ و ملزومات آن هم کمتر تمام می شود. قیمت چاپ بروشور به جزو موارد گفته شده به نحوه طراحی هم بستگی دارد.

چه جزئیاتی روی جلد بروشور آورده می شود؟
افرادی که کار طراحی بروشور انجام می دهند، می دانند روی جلد آن باید اطلاعاتی نظیر موضوع، آرم شرکت تولید کننده یا ارائه دهنده خدمات، یک یا دو تصویر مرتبط با محصول و جمله تبلیغاتی یا شعار تبلیغاتی آورده شود. چیدمان و نحوه قرار گرفتن این اطلاعات هم در کنار هم باید در نهایت دقت و سلیقه بوده و هیچکدام دیگری را کاور نکند.

چه اطلاعاتی که باید در پشت جلد بروشور قید شود؟

در پشت جلد این ابزار تبلیغاتی باید آدرس شرکت تولید کننده و دوباره آرم و لوگو شرکت آورده شود البته نکته حائز اهمیت در این مورد این است که نام شرکت و لوگوی آن باید در پشت جلد کوچکتر از روی جلد باشد.

پمفلت و لیف لت چیست؟

پمفلت و لیف لت هم دو نوع بروشور تبلیغاتی هستند که پمفلت تعداد صفحه های کمی داشته و جلد آن و همچنین کاغذهای داخلی آن از نوع گرم پایین انتخاب می شوند. مثلا یک نمونه کاملا آشنا که همه ما آن را دیده ایم، دفترچه های راهنمایی هستند که برای استفاده از وسایل برقی در جعبه آنها گذاشته می شود. در مقابل لیف لت هم یک تک برگ است که داخل محصول برای راهنمایی مشتری گذاشته می شود.