طراحی ست اداری ، طراحی کارت ویزیت و ...

ست اداری مجموعه ای از لوازم مورد نیاز یک سازمان و شرکت است که باید به صورت متحد الشکل و با یک فرمت خاص و طراحی شیک تهیه شده و در قسمت های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد.

این ست می تواند شامل سربرگ، پاکت نامه، کارت ویزیت و کاغذ یادداشت ها و موارد اختصاصی دیگر باشد.

طراحی ست اداری 


1- طراحی ست اداری در واقع یک طراحی شکیل و متحد الشکل از سربرگ، پاکت نامه، یادداشت ها و کارت ویزیت خواهد بود. قبل از اینکه سراغ طراحی ست اداری برویم باید قبل از آن لوگو و آرم تجاری سازمان طراحی شده و به تایید رسیده باشد. چون ست اداری بدون داشتن لوگو و آرم تجاری مفهوم نخواهد داشت.
2- طراحی ست اداری باید بدن نقص و کاملا متناسب با فعالیت و پروسه کاری شرکت باشد. در جایی در دانش طراحی ست اداری آمده است، این کار باید با دید انعطاف پذیر انجام شود. یعنی طراح به این موضوع فکر کند، شاید در سال های بعد کارفرما تصمیم بگیرد، تغییراتی در لوگو و آرم خود ایجاد کرده و این تغییرات باید در ست اداری هم اعمال شود. بنابراین طراحی ست اداری باید انعطاف پذیر بوده و مواردی که داخل آن درج می شود قابل تغییر در طول زمان هم باشد.
3- مواردی که باید در طراحی ست اداری مورد توجه قرار بگیرد، نوشتن آدرس، شماره تلفن، نام شرکت و لوگو و آرم تجاری آن، پیوست، تاریخ، ایمیل،کدپستی و هر اطلاعات دیگری که بوسیله آن ارتباط با سازمان بهتر انجام می شود و البته بهتر می تواند سازمان را معرفی کند.
4- موضوع دیگر در طراحی ست اداری تناسب رنگ با کلمات و فرمت حروف است. رنگ ها باید از یک هارمونی خوب برخوردار بوده و تضادهای رنگی بکار رفته از اصول طراحی پیروی کنند و سلیقه ای نباشند. رنگ ها در طراحی ست اداری بسیار مهم هستند و انتخاب انواع رنگ ها و کنار هم قرار گرفتن آنها در واقع نوعی مهارت در طراحی محسوب می شود و افرادی قادرند این کار را به خوبی انجام دهند که دستی در هنر و طراحی داشته و به فلسفه و تعریف رنگ ها آشنا باشند. طراحی فقط کنار هم قرار دادن رنگ ها و اشکال و اطلاعات نیست و باید در این مورد خلاقیت و هنر و سلیقه هم بکار گرفته شود.
5- طراحی ست اداری فقط شامل سربرگ، پاکت نامه و یا کارت ویزیت و یادداشت نیست و برخی شرکت ها تمایل دارند این ست گسترده تر شده و خودکار، سی دی، سالنامه، فولدر، تقویم، هدایای مختلف تبلیغاتی هم به صورت ست تولید کرده و در اختیار مشتریان خود قرار دهند. عموما طراحی فولدر، خودکار یا سی دی و هدایای تبلیغاتی برای مناسب های خاص و سال نو و یا همایش ها و گردهمایی های این چنینی مورد استفاده قرار می گیرد و به صورت دائم در طراحی ست اداری لحاظ نمی شود.
6- مسئله مهم دیگر در طراحی ست اداری واضح و روشن بودن اطلاعات نوشتاری است یعنی آدرس، شماره تلفن، زمینه کاری و هر توضیحات دیگری که در این ست آورده می شود باید با فرمت استاندارد و مناسب تایپ شده به صورتی که بیننده در نگاه اول به راحتی بتواند این اطلاعات را بخواند و برای خواندن آن مجبور به توجه زیاد نباشد. این موضوع به خصوص در ست های اداری و پزشکی اهمیت بیشتری خواهد داشت. در ست های پزشکی نام پزشک شماره نظام پزشکی و آدرس محل کار باید خیلی خوب و واضح تایپ شده و به راحتی قابل تشخیص باشد.
7- مسئله مهم دیگر در طراحی ست اداری، خاص، خلاقانه و منحصر به فرد بودن آن است. یعنی نباید سربرگ طراحی شده به سازمان دیگری شبیه بوده و شخص را به یاد شرکت دیگر و لوگوی آن بیندازد. البته این موضوع در انتخاب طرح های بکار رفته و ترکیب رنگی آن هم اهمیت دارد و باید کاملا مخصوص همان شرکت طراحی شود.
8- در طراحی ست اداری لوگو باید در محل استاندارد و البته با موضوع کافی چاپ شود. چون آرم تجاری اولین چیزی است که در ذهن مشتری باقی مانده و بر اساس آن می تواند برند شما را معرفی کند.
9- به طور کلی خلاقیت در طراحی ست اداری اهمیت بسیاری داشته و به این موضوع نباید بی توجهی شود چون ست اداری اولین و مهم ترین ابزار برای معرفی شما به سازمان های دیگر و مشتریان خواهد بود و اگر به حد کافی معرف و توضیح دهنده حرفه شما نباشد، مشتری را مایوس خواهد کرد.
10- نکته آخر در طراحی ست اداری فاصله نوشته از کنار برگه و رنگ زمینه است. اول اینکه نوشته ها باید از کناره های برگه فاصله مناسب داشته و زمینه ورق ها هم نباید رنگ داشته باشند چون باعث می شود، هنگام کپی کردن سربرگ تیره و یا سیاه شود و کیفیت آن را به شدت کاهش خواهد داد.
11- اندازه لوگو در طراحی ست اداری هم مهم است و نباید خیلی بزرگ و یا خیلی کوچک باشد. اندازه آرم تجاری باید طوری انتخاب شود که علاوه بر جلب توجه لازم، توی ذوق هم نزند.

طراحی سربرگ


سربرگ کاغذها یا ورقه هایی هستند که در همه سازمان ها و شرکت ها برای نامه نگاری های رسمی مورد استفاده قرار می گیرند. سربرگ ها را برای نامه نوشتن به اشخاص حقیقی مورد استفاده قرار می دهند. اندازه سربرگ می تواند 44 یا A5 باشد. بسته به تعداد سطور و همچنین نوع نامه، یکی از این انواع سربرگ ها مورد استفاده قرار می گیرد. عموما سربرگ را در همین اندازه ها تولید می کنند و اندازه های دیگر خیلی کمتر کاربرد دارند. سربرگ به عنوان یک سند رسمی در همه شرکت ها شناخته می شود چون لوگو و آرم سازمان در آن حک شده و در واقع معرف موسسه مربوطه خواهد بود. برای همین نباید به دست افراد غیر مرتبط افتاده و باید به خوبی از آنها نگهداری شود.


طراحی کارت ویزیت 


کار ویزیت یک ابزار مناسب برای معرفی شخص و یا سازمان است. در کارت ویزیت نام و مشخصات شخص و شرکت و راههای ارتباطی با آنها نوشته شده و به طور مختصر در مورد حیطه عملکرد آنها هم توضیح داده می شود. در کارت ویزیت باید اطلاعات مختصر و مفید و گویا باشد و بیننده با رویت آن بتواند در خصوص فعالیت های انجام شده و خدماتی که شخص یا سازمان ارائه می دهد، اطلاعات بدست آورد.کارت ویزیت اولین و موثرترین ابزاری است که شما می توانید با آن کار و حرفه خود را تبلیغ کنید و اگر به اندازه کافی گویا و خلاق باشد، می تواند مشتریان زیادی را به کسب و کار شما جذب کند.


طراحی پاکت نامه 


پاکت نامه در ست اداری در واقع یک وسیله برای ارسال نامه هایی است که روی سربرگ نوشته می شوند البته از پاکت نامه برای ارسال اسناد مالی مانند چک و سفته هم استفاده می کنند و یا هدایای کارکنان و یا سازمان های دولتی را هم می توان داخل پاک نامه گذاشت و ارسال کرد. پاکت نامه ها عموما به شکل افقی طراحی می شوند و اندازه آنها می تواند در قطع A4 یا A5 باشد. اندازه پاکت نامه بسته به نیاز سازمان و شرکت طراحی و تولید می شود و می توان اندازه های مختلفی داشته باشد.


طراحی برگ های یادداشت 


در سازمان ها یکی از اجزای ست ادرای می تواند برگه های یادداشت باشد. برگ های یادداشت ورق های کوچکی هستند که برای یادداشت های شخصی و کاری و نوت برداری های ضروری مورد استفاده قرار می گیرند و ممکن است، آرم و لوگوی شرکت و نام و نشانی آن هم روی آن حک شده باشد.